تاریخچه

کتابخانه مرکزي دانشگاه حکیم سبزواری

تاریخچه: کتابخانه مرکزي دانشگاه حکیم سبزواری، همزمان با تاسيس دانشگاه (تربیت معلم سابق) در سال 1366در محل ساختمان قديم آن، با مجموعه 2000 جلدي کتب اهدايي دانشگاه تربيت معلم تهران تاسيس گرديد. با گذشت زمان و راه اندازي رشته هاي جديد، اين بخش از دانشگاه نيز از جهت کمي و کيفي به رشد خود ادامه داد و از کتابخانه کوچکی که با سیستم  رده بندی دیویی و برگه دان اداره مي شد، به سمت بهره گيري از نرم افزار، و سیستم کتابخانه گنگره روي آورد. مجموعه کتابخانه در حال حاضر بالغ بر 126000جلد کتاب فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسه و پایان نامه ها و طرح های پژوهشی دانشگاه (اعم از چاپی و الکترونیکی)  را شامل می شود، که با بهره گیری از نرم افزار سیمرغ به کار خود ادامه می دهد. جهت اطلاعات بیشتر و جستجو در منابع کتابخانه، می توانید به وبگاه کتابخانه به آدرس http://www.hsu.ac.ir/lib/ مراجعه نمائید.

 

رییس کتابخانه و مرکز اطلاع رسانی: آقای محمد دولت ابادی، کارشناس ارشد مدیریت اطلاعات و اطلاع رسانی

 

روساي کتابخانه از ابتدای تاسيس

مرکز اطلاع رساني کتابخانه

با گسترش بخش ها و فعاليت هاي کتابخانه، ضرورت همکاري بيش از پيش متخصصان جهت پيشبرد اهداف کتابخانه بيشتر شده و مدير داخلي به عنوان هماهنگ کننده امور داخلي و همچنين، رابط رئيس و کارکنان به کار گرفته شده است. همچنین با گسترش استفاده از منابع الکترونيک مانند: کتابها و مجلات الکترونيک، پايگاه هاي اطلاعاتي و… ضرورت ايجاد بخشی مستقل که به سرويس دهي اين گونه منابع بپردازد از سال ها پيش احساس می شد، که در سال 1385 منجر به ايجاد مرکز اطلاع رساني گرديد. اين مرکز علاوه بر خريد پایگاه ها و منابع الکترونيک، به آموزش استفاده کنندگان از منابع مذکور و برگزاري کارگاه هاي آموزشي و آموزش هاي گروهي و انفرادي دانشجويان جهت تقويت سواد اطلاعاتي و … مي پردازد. همچنين امور مرتبط با نرم افزار کتابخانه و شبکه داخلي کتابخانه، نصب برنامه و استفاده از آن نيز از ديگر اموري است که برعهده اين بخش است، که توسط کارشناس ارشد علوم کتابداري و اطلاع رساني انجام مي پذيرد. جهت ارتباط با اين بخش مي توانيد با تلفن 44012672-051 يا آدرس الکترونيک زير تماس حاصل فرمائيد.

E-mail: m.dowlat@hsu.ac.ir, mdowlat20@gmail.com, library@hsu.ac.ir

بخش مرجع و پايان نامه ها

از جمله بخش هايي که در هر کتابخانه بطور مستقيم با مراجعه کننده سروکار داشته و به سرويس دهي مي پردازد، بخش مرجع است. این بخش با فضایی تقریبا 270 متر مربع، شامل 5400 عنوان (8300 جلد)، شامل: 2500 عنوان پايان نامه دانشجويي دوره های تحصیلات تکمیلی و طرح هاي پژوهشي دانشگاه، 2200 عنوان کتاب مرجع فارسی و عربی و 630 عنوان کتاب مرجع لاتین است.  مسئول این بخش خانم بلند نظر، جهت ارتباط با این بخش می توان با تلفن 44012677-051 و خانم شهرام فر 44012649-051 گرفت.

E-mail:a.bolandnaza@hsu.ac.ir

بخش خدمات فنی و فهرست نویسی

این بخش با کمک و استفاده از  نرم افزار پیشرفته کتابخانه ای سیمرغ و دیجیتال سیمرغ، کار فهرست نویسی، آماده سازی (تهیه لیبل و بارکد، تگ امنیتی)، و ورود اطلاعات کتابها و پایان نامه ها را بر عهده دارد. مسئول این بخش خانم سجادی، و جهت ارتباط با این بخش می توان با شماره تلفن 44012676 تماس گرفت.

Email: f.sajjadi@hsu.ac.ir

 

بخش امانت

 این بخش که با استفاده از نرم افزار پیشرفته امانت سیمرغ وظیفه سرویس دهی به مراجعه کنندگان را بر عهده دارد، همه روزه پذیرای بیش از 300 مراجعه کننده می باشد. به طور متوسط تقریبا 4000 جلد کتاب در طول سال در گردش امانت می باشد. یکی دیگر از وظایف این بخش سر و سامان دادن به مخزن های کتاب کتابخانه است که با روش باز اداره شده و دانشجویان و مراجعه کنندگان می توانند مستقیم به داخل قفسه ها مراجعه کرده و کتاب مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

جهت ارتباط با اين بخش مي توانيد با شماره های،خانم استیری 44012677، خانم ایزدی 44012519 تماس بگیرید.

Email: s.estiri@yahoo.com

طرح غدیر

عضویت فراگیر کتابخانه‌ها راهكاری است كه پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) برای دسترسی مستقیم به منابع کتابخانه‌های زیرپوشش، طراحی و اجرا شده است. اعضای طرح با استفاده از کارت نخست می‌توانند به کتابخانه‌های مقصد مراجعه و از همه خدمات آنها در محل استفاده کنند و با سپردن هر کارت امانت یک کتاب امانت دادنی را به امانت گیرند. مسئول این در طرح کتابخانه خانم بلندنظر می باشد، که با شماره 44012675 می توانید با ایشان تماس بگیرید.

 

 

تهيه و تنظيم : مرکز اطلاع رسانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *