هسته محاسبات سریع حکیم


امروزه، محاسبات یکی از ابزارهای ضروری در شبیه سازی ها و تحلیل پدیده های گوناگون در عرصه های علمی و صنعتی  می باشد. انجام محاسبات سنگین و زمانبر، نیاز صنعت و دانشگاه را به مراکز محاسباتی را روز به روز عیان تر می سازد و مطالعات و آزمایشات جدید  بویژه در رشته های مهندسی و علوم به شدت نیازمند پردازش ها و محاسبات بالادستی سریع می باشند. ایجاد مراکز پردازش سریع با بهره‌گیری از پردازش موازی بر روی ابررایانه‌های پرقدرت از نوع کلاستر امکان اجرا و انجام محاسبات حجیم و پیشرفته میسر می سازد.

هسته تحقیقات پردازش‌های سریع دانشگاه حکیم سبزواری  با سرمایه‌گذاری اولیه در سال 1391 در گروه فیزیک دانشگاه سبزوار به بهره‌برداری رسید  . این سیستم شامل دو کامپیوتر 16 هسته ای  همراه با تک سرور فوق سریع بود که در سال 1391 در خدمت محققان و دانشجویان قرار گرفت و در سالهای آتی این ساختار به تدریج کاملتر و مجهزتر گردید.

با توجه به اهمیت دانشگاه حکیم به عنوان دومین دانشگاه بزرگ شمال شرق کشور و استقرار دوره های تحصیلات تکمیلی ارشد و دکتری تخصصی در این دانشگاه و همچنین مراکز مهم صنعتی در این شهر اجرا و بهره برداری از این هسته پردازش با استقبال شایانی روبرو گردید تا مسئولین و دست اندرکاران مجموعه چشم انداز و طراحی پیشرفته این هسته را با 400 هسته موازی در دستور کار خود قرار دادند.

در حال حاضر بهره مندی از این امکانات پردازش‌هاي فوق سريع با دو رویکرد انجام می پذیرد.

کاربردهای داخلی: سرويس‌دهي به اساتید و دانشجويان تحصیلات تکمیلی و پژوهشگراني که براي انجام پايان‌نامه و تحقیقات درون دانشگاهی خود نيازمند استفاده از سيستم‌هاي محاسبات سريع مي‌باشند. استفاده  این گروه تا سقف حجم محاسباتی تعیین شده از هسته رایگان می باشد.

کاربردهای خارجی: براي استفاده کاربران خارج از دانشگاه در نظر گرفته شده است. هزینه استفاده از سیستم برای اين کاربران براساس نيازمندي‌هاي آن‌ها و مبتني بر حجم استفاده از سيستم به روش اعتباري خواهد بود. نحوه ارائه خدمات، قوانين و مقررات و تعهدات طرفين در اين سرويس‌ها مبتني بر توافقات منعقده بين طرفين خواهد بود.


[table “” not found /]

 

گروه مکانیک محاسباتی
گروه فیزیک محاسباتی
گروه ریاضی محاسباتی
گروه شیمی محاسباتی

در حال بروزرسانی …
 

در حال بروزرسانی …


جهت ارتباط با مدیریت این هسته می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر، نظرات و سئوالات خود را ارسال فرمایید:
تلفن: 44012809 – 051
فاکس: 44012773 – 051
ایمیل: n.rezazadeh@hsu.ac.ir
آدرس پستی: سبزوار، دانشگاه حکیم سبزواری، دانشکده فنی و مهندسی، گروه مهندسی مکانیک، خانم دکتر رضازاده