وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بیهقی با شخصیت کم نظیر خود نقش بزرگی در اعتلای فارسی به عنوان زبان هویتی ایران داشته است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه دکتر محمد مهدی اسماعیلی روز پنجشنبه در آیین پایانی دوازدهمین همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی و باز شناخت نثر فارسی در دانشگاه حکیم سبزواری افزود: ابوالفضل بیهقی با نگارش کتاب تاریخ بیهقی، خدمتی بزرگ به زبان فارسی نموده است.

وی تصریح کرد: تاریخ بیهقی و شاهنامه فردوسی استوانه های رفیعی هستند که به زبان فارسی شان، منزلت و اعتلا بخشیده‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: شهرستان سبزوار علاوه بر وجود مفاخر و مشاهیر فراوان، با نهضت سربداران در شکل گیری مهمترین دولت پیرو مکتب اهل بیت(ع) نقش آفرینی کرده است.

دکتر اسماعیلی افزود: مقاومت و حماسه تاریخی مردم این دیار در پیروزی بر متجاوزان همچون نقطه روشنی در تاریخ این مرز و بوم می درخشد که ماحصل آن برپایی دولت بزرگ‌اسلامی بوده است.

وی اظهار داشت: سبزوار در تاریخ معاصر نیز همچون گذشته درخشان خود، خوش درخشیده است و در طول دوران انقلاب شخصیت های بزرگی همانند دکتر علی شریعتی و استاد حمید سبزواری از این سرزمین برخاسته اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: دکتر شریعتی طی دهه های ۴۰ و ۵۰ در دمیدن روحیه مبارزه و حماسه در نسل جوان سهمی مهم داشت و استاد حمید سبزواری نیز نقشی بی بدیل در تاریخ فرهنگ و هنر انفلاب اسلامی دارد.

دکتر اسماعیلی افزود: استاد سبزواری در حماسه سرایی و حمایت از دستاوردهای انقلاب با زبان ماندگار شعر نقش ارزنده ای داشت که تکریم و تجلیل وی همواره باید مورد توجه باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به اتفاقات اخیر کشور گفت: دشمن به دنبال مقابله با ایده ایران مستقل، آباد و مقتدر است، چراکه از وجود ایرانی مقتدر و پیشرفته واهمه دارد.

دکتر اسماعیلی افزود : دشمن با به میدان آوردن رسانه های فارسی زبان به دنبال ایجاد ناامنی در کشور است اما آنان بدانند که ثبات و اقتدار کنونی جمهوری اسلامی دستاورد خون شهدا و انسجام ملی است.

 گفتنی است دوازدهمین همایش بین المللی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی طی هفته اول آبان به میزبانی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد.

گفتنی است وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای ورود به این دانشگاه با همراهی امام جمعه شهرستان، نمایندگان مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی، معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار، رئیس دانشگاه و مسئولین شهری و دانشگاهی در مزار شهدای گمنام دانشگاه حکیم سبزواری حضور یافت و با قرائت فاتحه و اهدای گل و غبار روبی بر مزار شهدا به مقام والای این قهرمانان دوران حماسه و ایثار دفاع مقدس ادای احترام کرد.

کلیپ برگزاری همایش دوازدهمین همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی و باز شناخت نثر فارسی (کلیک کنید)