یازدهمین همایش ملی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی با پیام وزیر فرهنگ و ارشاد، سخنرانی مجازی قائم مقام وزیر علوم و حضور استادان، صاحبنظران بیهقی پژوهان، مسئولین شهری و دانشگاهی برگزار شد.

دکتر حسین سالارآملی، رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی در افتتاحیه یازدهمین همایش بزرگداشت بیهقی گفت: حفظ هویت در جامعه ایرانی که از فرهنگ های مختلف و روش زندگی متنوع بهره می گیرد، حائز اهمیت است و حفظ زبان فارسی به عنوان هویت در ایران اسلامی و حوزه تمدن زبان فارسی از مهمترین پارامترهایی است که جامعه علمی می تواند در حوزه همکاری های علمی بین المللی از آن بهره گیرد.

رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی افزود: بزرگداشت ابوالفضل بیهقی نه یک نشست کوتاه مدت که بزرگداشت بزرگان در طول تاریخ است چرا که این نگاه، باعث حفظ هویت جامعه می شود و این همان انتظاری است که از جامعه دانشگاهی می رود.

دکتر سالارآملی با تشکر ویژه از رییس دانشگاه حکیم سبزواری گفت: از دانشگاه حکیم سبزواری، ریاست دانشگاه، مدیر مرکز همکاری های علمی بین المللی، بیهقی پژوهان، دبیر همایش، انجمن های علمی و مدیریت شهر سبزوار برای اهتمام به این کار بزرگ، تشکر ویژه ای از طرف وزارت علوم دارم.

رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی در پایان گفت: امیدوارم از قبل برگزاری نشست های علمی این همایش، همکاری های علمی بین المللی کشورهای فارسی زبان و حوزه تمدن زبان فارسی بیشتر شده تا ادبیات فارسی که پیوند فارسی زبانان است، بیشتر و مستحکم تر شود.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش با اشاره به مقام والای ابوالفضل بیهقی در تاریخ و ادبیات فارسی، گفت: ابوالفضل بیهقی بزرگ مردی است که در مقام دبیری در دربار غزنوی و تحت تاثیر استادش بونصر مشکان- که او نیز از این سرزمین است- از ساحت صداقت و آزادگی، حراست کرد و قلم به درم نفروخت.

 دکتر محبی اظهار داشت: در شرح فرهیختگی این مرد همان بس که در قضاوت قلم به کینه نیالود، او به حق پدر نثر فارسی است و بسیاری از او تاثیر گرفتند.

معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار، در همایش ملی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی گفت: این همایش گامی در راستای اعتلای فرهنگی کشور است و موجب تحکیم روابط کشورهای منطقه می شود و فرصت ارزشمندی فراهم کرده که پژوهشگران فرهنگی و ادبی، گرد هم آیند و به بررسی جایگاه ادبیات کلاسیک و نقش ادبیات و فرهنگ در ارتقای زندگی بپردازند.

 

سید مجتبی علوی مقدم،  افزود: ابوالفضل بیهقی، دبیر و پدر نثر فارسی، از نامی‌ترین و بلند آوازه ترین نویسندگانی است که تاریخ ایران به او می بالد، وی گزارشگر حقیقت است و نمونه ای کامل از تاریخ را، نگاشته است.

معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار با تاکید بر اینکه بیهقی در سنجش نیک و بد، رفتار شایست و ناشایست حاکمان، واهمه ای به خود راه نمی دهد، اظهار داشت: تاریخ او گنجینه ای ارزشمند از امثال و حکم، پند و اطلاعات فرهنگی، جغرافیایی و سیاسی می باشد که نثرش، نمونه عالی متون کلاسیک عالی بوده است.

وی افزود: خاندانهای بیهقی شریعتی و جوینی، کاشفی، حکیم سبزواری، آیت‌الله عبدالاعلی سبزواری، حمید سبزواری، دکتر علوی مقدم و محمود دولت آبادی، از مشاهیر و مفاخر دیار سربداران هستند که در تاریخ و ادب این مرزو بوم، نقش مهمی داشته اند.

رئیس دانشگاه حکیم سبزواری در یازدهمین همایش بیهقی با اشاره به ثبت یکم آّبان ماه، به عنوان روز بزرگداشت پدر نثر فارسی در تقویم کشور، از نگاه ویژه وزیر محترم ارشاد و همچنین تلاش و همت دست‌اندرکاران و مسئولین شهری و دانشگاهی در جهت ثبت این روز تشکر کرد.

دکتر علی اصغر مولوی  همچنین از استادان و پژوهشگران گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه حکیم سبزواری که در طی بیش از یک دهه، یازده دوره همایش بزرگداشت ابوالفضل بیهقی را برگزار کردند، تقدیر کرد و گفت: بدون شک علاوه بر دستاوردهای علمی ارزشمندی که در طی این برنامه ها برای دوستداران تاریخ و زبان فارسی حاصل شده است، برگزاری این همایش ها نقشی مهم در جهت ثبت روز ملی بیهقی در تقویم کشور داشته است.

رئیس دانشگاه حکیم سبزواری افزود: تاریخ بیهقی یکی از ارزشمندترین منابع تاریخی ایران است که با نثر ادبی کم‌نظیر، ثبتی دقیق و خردمندانه و منصفانه از وقایع تاریخی دارد.

وی افزود:  شاهنامه فردوسی و تاریخ بیهقی هر دو خرد نامه هایی هستند که همپای و دوشادوش یکدیگر رسالت مهم حفظ و پاسداشت زبان فارسی را در طی قرن های متمادی بر عهده داشتند.

 دبیر یازدهمین همایش ملی بیهقی در سخنرانی خود در این همایش با اشاره به اینکه همایش گرامیداشت ابوالفضل بیهقی از سال ۸۶ به همت دانشگاه حکیم سبزواری و نهادهای شهری برگزار می شود، گفت: یازدهمین همایش ملی بزرگداشت ابوالفضل بیهقی و همزمان با تصویب روز ملی ابوالفضل بیهقی (پدر نثر فارسی) در تقویم ملی کشور در سطح گسترده  و در قالب ماه بیهقی (از اول آبان تا پایان آبان )۱۴۰۰ برگزار می شود.

دکتر مهیار علوی مقدم افزود: در ماه بیهقی، نشست هایی با حضور بیهقی پژوهانی از ایران، افغانستان، پاکستان و اقلیم کردستان عراق برگزار خواهد شد که در واقع ابعاد بین المللی به این همایش خواهد داد و درصدد هستیم از این تجربه برای برگزاری دوازدهمین دوره همایش به صورت گسترده  و بین المللی استفاده کنیم.

 دبیر همایش افزود: در فضای مجازی در ماه بیهقی، در شباهنگام شنبه ها و چهارشنبه های آبان ۱۴۰۰، ده نشست علمی -پژوهشی با عنوان هایی مانند تاریخ بیهقی در فراسوی مرزها، اندیشه های سیاسی در تاریخ بیهقی، جنبه‌های زیباشناسی و ظرفیت های هنری تاریخ بیهقی، کارکردهای تاریخ بیهقی و متون کهن در جهان معاصر، مطالعات حقوقی تاریخ بیهقی، تاریخ بیهقی در دیگر سرزمین ها، رویکردهای نوین در تحلیل تاریخ بیهقی، تاریخ و تاریخ نگاری در تاریخ بیهقی، مطالعات نقد ادبی و میان‌رشته‌ای تاریخ بیهقی و گزارش محافل و انجمن‌های بیهقی خوانی برگزار می شود.

 وی ادامه داد: «بیهقی خوانی» یکی از برنامه‌هایی است که در تمام این ده نشست، ارائه خواهد شد و در نشست پایانی، شماری از دست اندرکاران انجمن‌ها و محفل های بیهقی خوانی از سراسر کشور به معرفی انجمن بیهقی خود خواهند پرداخت.

گفتنی است در این همایش دکتر محمّد جعفر یاحقی (عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و رییس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی ایران- شعبه خراسان)پروفسورسیّد حسن امین (استاد دانشگاه گلاسکوی اسکاتلند و حقوق دان) دکتر عبدالغفور آرزو (پژوهشگر برجستۀ افغانستان به سخنرانی پرداختند.

همچنین  در مراسم امروز از “دیبای روشنایی” شامل مجموعه چکیده مقالات یازدهمین همایش ملی بیهقی شامل مقالات ۱۲۰نفر از شرکت کنندگان به همراه تارنمای علمی و پژوهشی تاریخ بیهقی، رونمایی شد،