در آیین تقدیر از برگزیدگان بیست و ششمین جشنواره دانشجویان نمونه کشور، دکتر مجتبی صدیقی، معاون وزیر علوم ، رئیس سازمان امور دانشجویان و دبیر این جشنواره ، با تاکید بر اینکه هدایای دانشجویان نمونه وزارت علوم صبح امروز به حساب آنها واریز شد، گفت: امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالا بدون آزمون،‌گذراندن دوره‌های کوتاه مدت مطالعاتی و استفاده از امکانات بنیاد ملی نخبگان از مهم‌ترین تسهیلاتی است که به دانشجویان نمونه ارائه خواهد شد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر صدیقی در آیین تقدیر از برگزیدگان بیست و ششمین جشنواره دانشجویان نمونه کشور که بعد ازامروز با حضور معاون اول ریاست جمهوری و وزرای علوم و بهداشت در ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال برگزاری است، خاطرنشان کرد: این بیست و ششمین جشنواره دانشجویی نمونه کشوری است که برگزار می‌شود اما ۵ بار از این جشنواره در دولت تدبیر و امید برگزار شده و طی این مدت دانشجویان نمونه کشوری در عرصه‌های مختلف معرفی شدند و امروز نیز ۴۰ دانشجو به عنوان دانشجوی نمونه معرفی خواهند شد.
وی در ادامه تصریح کرد: تغییری که در بیست و ششمین جشنواره دانشجوی نمونه صورت گرفته این است که هر سال این جشنواره در نهاد ریاست جمهوری برگزار می‌شد اما امسال برای اولین بار تصمیم گرفتیم این مراسم را در جمع دانشگاهیان و در یک دانشگاه برگزار کنیم که وزارت بهداشت میزبانی آن را عهده‌دار شد.
دبیر بیست و ششمین جشنواره دانشجوی نمونه تاکید کرد: امسال دانشجویان توانستند در بیست و ششمین جشنواره دانشجوی نمونه کشوری، براساس آیین‌نامه در این جشنواره ثبت‌نام کنند که بررسی‌ها ابتدا در سطح دانشگاهی و بعد از آن در سطوح دو وزارتخانه علوم و بهداشت صورت گرفته است. در واقع همه مراحل ثبت‌نام به صورت الکترونیکی و غیرحضوری صورت گرفت.
دکتر صدیقی یادآور شد: در بیست و ششمین دانشجویی نمونه کشوری امسال ۳۱۰۵ نفر امسال در دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم و ۱۲۴۷ نفر نیز از دانشگاه‌های وابسته به وزارت بهداشت ثبت‌نام کرده‌اند و در مرحله دانشگاه‌ها، ۹۷۲ نفر از دانشگاه‌های علوم، و ۴۶۷ نفر نیز از دانشگاه‌های وزارت بهداشت در سطح داوری دانشگاهی پذیرفته شده‌اند.
معاون وزیر علوم گفت: در نهایت تعداد ۲۲۰ نفر از دانشجویان شرکت‌کننده بعد از ارزیابی‌های سطح دانشگاهی به دو وزارتخانه علوم و بهداشت معرفی شدند و در نهایت ۲۷ نفر از دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم و از ۱۳ نفر نیز از دانشگاه‌های وابسته به وزارت بهداشت به عنوان دانشجویان منتخب و نمونه کشوری انتخاب شدند.
به گفته دکتر صدیقی، از ۲۷ دانشجوی برگزیده دانشگاه‌های وزارت علوم در جشنواره دانشجوی نمونه تعداد ۲۰ نفر در دوره دکتری، یک نفر در دوره کارشناسی ارشد، یک نفر دکتری حرفه‌ای و ۵ نفر نیز از دانشجویان دوره کارشناسی هستند. اگرچه توزیع مقطعی متناسب نیست ولی این انتخاب براساس امتیازات حاصل شده صورت گرفته شده است.
رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم خاطرنشان کرد: از ۲۷ دانشجوی برگزیده دانشگاه‌های وزارت علوم تعداد ۸ نفر از گروه علوم انسانی، ۶ نفر در گروه فنی و مهندسی، ۵ نفر در گروه علوم پایه، ۵ نفر علوم کشاورزی و سه نفر هنر تقدیر خواهند شد.
به گفته وی، از ۲۷ دانشجوی برگزیده وزارت علوم، تعداد ۱۹ نفر آقا و ۸ نفر نیز دانشجوی خانم هستند و از ۱۷ دانشجوی برگزیده وزارت بهداشت نیز ۷ نفر آقا و بقیه خانم هستند.