دفتر امور کنسولی دانشجویان خارجی دانشگاه حکیم سبزواری با حضور دکتر عبدالحمید علیزاده، مدیرکل امور دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم افتتاح شد.

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم افتتاحیه این دفتر در گفتگو با خبرنگاران گفت: امروز سی و یکمین دفتر امور کنسولی دانشجویان خارجی در دانشگاه حکیم سبزواری به بهره برداری رسید که منشا خدمات آسان، سریع و مطلوب در پذیریش دانشجویان بین‌المللی فراهم شد.

دکتر علیزاده افزود:نگاه ویژه ای در مدیریت دانشگاه حکیم سبزواری در زمینه جذب و پذیریش دانشجویان خارجی شکل گرفته و چشم انداز مطلوبی برای افزایش دانشجویان بین الملل در این دانشگاه ترسیم شده است.

 وی با اشاره به دیپلماسی فعال علمی جمهوری اسلامی ایران گفت: هم اینک افزون بر ۴۰ هزار دانشجوی خارجی از ۱۲۹ ملیت مختلف در دانشگاههای ایران تحصیل می‌ کنند.

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تکلیفی در برنامه ششم توسعه مشخص شده که آمار دانشجویان خارجی به  ۱/۸ درصد جمعیت دانشجویی کشور افزایش یابد.

وی تصریح کرد: هم اینک هم پای برنامه ششم در حال حرکت هستیم و بطوری که در انتهای سال تحصیلی ۹۸-۹۷ یک درصد جمعیت دانشجویی، دانشجویان خارجی بوده اند که از مسیرهای کنکور سراسری، غیربورسیه شهریه پرداز و بورسیه وارد دانشگاه‌های کشور شده‌اند.

دکتر علیزاده با اشاره به اینکه عزم ملی برای جذب بیشتر دانشجویان خارجی شکل گرفته، افزود: با ارتقا و حفظ  کیفیت آموزشی بسترهای لازم برای پذیریش و تربیت دانشجویان خارجی فراهم شده است.

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم گفت: از مجموع ۴۰ هزار دانشجو خارجی کشور۲۹ هزار دانشجو در دانشگاههای زیر پوشش وزارت علوم و مابقی دانشجویان در دانشگاههای آزاد اسلامی و دانشگاههای زیر پوشش وزارت بهداشت در حال تحصیل هستند.

دکتر علیزاده افزود: در راستای تمرکززدایی در وزارت علوم برای ارائه خدمات مناسب در محل به دانشجویان بین المللی  دفاتر کنسولی در ۱۵ استان کشور دایر شده که در  قالب  دفاتر استانی و دانشگاهی شعب یک و دو فعالیت دارند.

رییس دانشگاه حکیم سبزواری نیز گفت: دانشگاه حکیم سبزواری به عنوان دومین قطب دانشگاهی خراسان رضوی ظرفیت مناسبی برای جذب دانشجویان از کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق و کشورهای عربی منطقه دارد.

دکتر علی اصغر مولوی افزود: ایجاد دفاتر امور کنسولی دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه‌ها در راستای سیاست‌های وزارت علوم مبنی بر تمرکز زدایی، مسوولیت سپاری و تفویض اختیار امور مربوط به این دانشجویان است.

مدیر همکاری های بین المللی دانشگاه حکیم سبزواری نیز در این مراسم گفت: دانشگاه حکیم سبزواری به عنوان یکی از نخستین دانشگاه های غیر مرکز استان توانست مجوز راه اندازی دفتر امور کنسولی دانشجویان خارجی را از وزارت علوم کسب کند.

دکتر غلامعلی فرزی افزود: این دفتر با هدف رفاه حال دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه حکیم سبزواری و تسهیل امور تحصیلی آنان اندازی شده است.

وی در ادامه ضمن تشریح فعالیت های صورت گرفته در حوزه همکاری های بین الملل دانشگاه گفت: هم اکنون در حال رایزنی با کشورهای افغانستان، لبنان، عراق، پاکستان جهت جذب دانشجو هستیم.

دکتر غلامعلی فرزی افزود: از جمله برنامه های ما افزایش تعداد جذب دانشجو بین المللی به ۵۰۰ نفر تا سال ۱۴۰۰ است.

گفتنی است نشست با مسولین شهری و دانشگاهی و نشست با دانشجویان خارجی دانشگاه از جمله برنامه های دیگر دکتر علیزاده دردانشگاه حکیم سبزواری بود.