مراسم افتتاح مرکز آموزشی زبان فارسی به غیر فارسی زبانان ظهر امروز طی آیینی با حضور مدیرکل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم و دیگر مسئولان در محل دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد.

مدیرکل دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این مراسم با اشاره به تحصیل ۲۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه حکیم سبزواری  اظهار کرد:  تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه حکیم سبزواری نسبت به مجموع دانشجویان تعداد قابل قبولی است.

 وی ادامه داد: با پتانسیل و سرمایه های دانشگاه حکیم سبزواری باید بتوانیم تعداد قابل توجهی از دانشجویان غیر ایرانی را در این دانشگاه جذب کنیم و هم اکنون بیش از ۲۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه حکیم سبزواری مشغول به تحصیل هستند.

دکتر علیزاده ادامه داد: در مسیر جذب دانشجویان خارجی دو هدف عمده را دنبال می کنیم که تربیت سفیران و نمایندگان فرهنگی کشور ما و شکوفایی اقتصاد آموزش عالی در دستور کار قرار دارد.

 

دکتر علیزاده با اشاره به تحصیل سه میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجو در کشور، بیان کرد: در حال حاضر در فضای آموزش عالی کشور متشکل از وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی بیش از ۳۸ هزار دانشجوی خارجی از کشور های مختلف در دانشگاه های کشور مشغول به تحصیل هستند.

وی تصریح کرد: همچنین از این تعداد ۲۷ هزار دانشجو در وزارت علوم، هشت هزار دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی و سه هزار دانشجو در دانشگاه های زیرپوشش وزارت بهداشت حضور دارند.

 مدیرکل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم گفت: برنامه ششم توسعه تاکید دارد که آموزش عالی کشور درصد دانشجویان خارجی نسبت به دانشجویان داخلی را در سال نخست ۰٫۸ درصد، سال دوم یک درصد، سال سوم ۱٫۲ درصد الی در انتهای برنامه ششم توسعه به ۱٫۸ درصد افزایش یافت.

دکتر علیزاده افزود: با توجه به تعداد دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در دانشگاه های سراسر کشور همزمان با برنامه ششم توسعه در این بخش در حال حرکت هستیم.

وی با تاکید بر اینکه جذب دانشجویان خارجی از کشور های همسو که مرز آبی و خاکی و اشتراکاتی شامل فرهنگی، دینی قومی دارند، اولویت وزارت علوم است، بیان کرد: کشور ما دارای غنای انحصاری در حوزه های علوم انسانی، علوم اسلامی، تاریخ، ایران شناسی و زبان و ادبیات فارسی دارد و ما در دنیا منبع اصلی این علوم هستیم.

 مدیرکل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم در پایان یادآور شد: برای تحصیل در دانشگاه های ایران از دور دست ترین کشور های دنیا متقاضی داریم و هم اکنون دانشجویانی از ۱۰۰ ملیت در دانشگاه های ما مشغول به تحصیل هستند.

 

تحصیل ۲۰۰ دانشجو خارجی در دانشگاه حکیم سبزواری/ تلاش در جهت جذب ۵۰۰ دانشجوی خارجی

 

رئیس دانشگاه حکیم سبزواری نیز در این مراسم گفت: این دانشگاه به عنوان دومین قطب دانشگاهی در استان خراسان رضوی و شمال شرق کشور موقعیت جغرافیایی بسیار مناسبی برای جذب دانشجویان خارجی از کشور های همسایه شامل افغانستان، پاکستان، عراق و آسیای میانه دارد.

دکترعلی اصغر مولوی افزود: هم اکنون بیش از ۲۰۰ دانشجوی خارجی از کشور های همسایه در دانشگاه حکیم سبزواری مشغول به تحصیل هستند و به دنبال هستیم تعداد دانشجویان خارجی را به ۵۰۰ نفر افزایش یابد.

وی تاکید کرد: خوشبختانه حمایت های خوبی از سوی وزارت علوم برای جذب دانشجویان خارجی انجام شده است.

رئیس دانشگاه حکیم سبرواری تصریح کرد: جذب دانشجویان خارجی به نوعی دیپلماسی علمی به شمار می رود و باید بخش های دانشجویی و پژوهشی و ارتباطات بین المللی تقویت شود.

گفتنی است مدیرکل دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم در سفر خود به دانشگاه حکیم سبزواری در نشست هایی با هیات رئیسه دانشگاه و مدیران و روسای دانشکده های دانشگاه حکیم سبزواری حضور یافت، همچنین با همراهی مسولین دانشگاه از خوابگاه های دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه حکیم سبزواری  بازدید کرد.