آیین اختتامیه نخستین همایش ملی سرود و سروده‌های انقلاب اسلامی، نکوداشت مرحوم حمید سبزواری پدر شعر انقلاب اسلامی» با قرائت پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

*پیام وزیر فرهنگ به همایش ملی سرود های انقلابی

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، محمد مهدی اسماعیلی در بخشی از پیام خود که در آیین اختتامیه همایش توسط  محمد حسین زاده مدیرکل خراسان رضوی قرائت شد، آورده است: پس از انقلاب شکوهمند اسلامی شعر آکنده از حکمت و اندرز به میان مردم آمد و عنایت حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری به این موضوع سبب شد تا شعر پاک و تاثیرگذار توسعه یابد.

بر این اساس روح شوریدگی و شاعرانگی در سرزمین‌مان جاری و شعرها به شعار و شعارها به سرودهای ماندگار تبدیل شدند و فریاد حق‌طلبی و حق‌خواهی را شکل دادند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخشی از این پیام خاطر نشان کرد: مرحوم استاد حمید سبزواری یکی از شاعران متعهدی است که شعر را پاکیزه نگهداشت و نجیبانه به مردم عرضه کرد.

اسماعیلی با بیان اینکه شعر سبزواری در زمره اشعار جوششی است که بیشترین معنا را در کمترین محمل جای می‌دهد و به همین دلیل مقبولیت عام می یابد، افزود: شاید کمتر شاعری پس از انقلاب این توفیق را داشته است که شعرهایش از مقبولیت عام وسیع برخوردار باشد. امروز برخی از اشعار استاد سبزواری که در قالب سرود عرضه شده است، در خاطره‌های نسل‌ ما نقش بسته و سینه به سینه منتقل می‌شود.

وی در این پیام تاکید کرد: در اشعار مرحوم سبزواری شهود، شهادت، عرفان، معنویت و حماسه دست در دست هم می‌نهند و معنای آسمانی خلق می‌کنند.

*پیام رئیس رسانه ملی به مراسم بزرگداشت حمید سبزواری

رئیس رسانه ملی نیز در پیامیبه همایش سرود و سرودهای انقلابی، حمید سبزواری را از پیش آهنگان شعر انقلاب و از طلایه داران و ستون‌های قابل اعتنایی دانست که چند دهه از عمر خود را صرف مبارزه با رژیم خودکامه پهلوی کرد و بارها در این راه متحمل مشقات فراوان شد.

در متن پیام رئیس رسانه ملی که توسط علیرضا حبیبی مدیر شبکه رادیویی فرهنگ قرائت شد آورده شده::شش سال از کوچ شاعر بزرگ انقلاب و سراینده حماسی ترین سرودهای آن گذشت. استاد حسین ممتحنی (حمید سبزواری) را باید به حق یکی از پیش آهنگان شعر انقلاب و از طلایه داران و ستون‌های قابل اعتنایی دانست که چند دهه از عمر خود را در زمان حکومت ستمشاهی صرف مبارزه با رژیم خودکامه پهلوی کرد و بارها در این راه متحمل مشقات فراوان شد.

رئیس رسانه ملی در بخشی از پیام خود آورده است: استاد حمید سبزواری با آغاز انقلاب به یادماندنی ترین سرودهای انقلاب را به ملت ایران هدیه کرد. وی در طول هشت سال دفاع مقدس از سرایندگان سرودها و شعرهای حماسی دفاع مقدس بود و بخشی از شعرهای به یادماندنی ایشان یادکرد شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است. استاد سبزواری را باید گنجینه  غنی شعر و سرود انقلاب دانست.

جبلی در پایان پیام خود خاطرنشان کرده است: همت عزیزان مان در دانشگاه حکیم سبزواری، حوزه هنری ،دفتر شعر و موسیقی و سرود و نیز رادیو فرهنگ را ارج می نهم. امیدوارم برای این شاعر بزرگ، امسال و سال های آتی کارهایی متناسب با عظمت نامش انجام شود  و شاگردان مکتب ادبی استاد حمید سبزواری جای آن فرهیخته مرد حماسی را پر کنند و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از برکت نفس های این بزرگان سفر کرده و این نسل آفتابی به خود ببالد.

*بنای یادبود در شان استاد سبزواری از مطالبات مردمی است

نماینده مردم سبزوار، جوین، جغتای؛ داورزن، خوشاب و ششتمد در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: ادبیات انقلاب و شعر و سرود و سروده‌ها با تحت تاثیر قرار دادن جامعه اسلامی مسیر حرکت تمدن اسلامی را تسریع می‌کند و خود این هنر از نشانه‌های تمدن و مدنیت محسوب می‌شود.

بهروز محبی افزود: مرحوم حمید سبزواری به عنوان سرداری مصمم درحوزه فرهنگ و هنر در جبهه مقاومت ایستادگی و از نظام دفاع کرد و برای آن هزینه داد.

وی ادامه داد: مرحوم سبزواری از ابتدا با شعارها و آرمان‌های انقلاب و حوادث مختلف گام به گام از مبانی انقلاب و مجاهدت‌ها و راه شهیدان و هندسه جمهوری اسلامی ایران به زبان شعر و سرود  حراست کرد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: بنای مکان یادبود و طراحی المانی مناسب و درخور با استفاده از ظرفیت دانشگاه حکیم سبزواری برای مزار این شاعر بزرگ از جمله مطالبات مردم سبزوار است.

وی افزود: همچنین امکان جذب دانشجو در رشته ادبیات پایداری و مقاومت تا مقطع دکتری در دانشگاه حکیم سبزواری وجود دارد که درخواست داریم این امر امکان سنجی شود.

محبی همچنین خاطرنشان کرد: ثبت روز ملی سرود و سروده‌های انقلاب اسلامی در روز رحلت استاد حمید سبزواری نیز خواسته‌ای است که باید دانشگاه حکیم سبزواری زمینه آن را فراهم کند و ما به عنوان نمایندگان مردم این خطه نیز آن را پیگیری می‌کنیم.

*سرتاسر شعر حمید سبزواری حماسه است

امام جمعه سبزوار نیز در این مراسم گفت: مهم‌ترین خصیصه شعر حمید سبزواری وجه حماسی آن است که بوی غیرت و مردانگی را به جامعه تزریق می‌کند.

حجت الاسلام غلامرضا مقیسه افزود: سخن حماسی نشان از شجاعت دارد و مخاطب را به ایستادگی و مقاومت می‌خواند و برای این هدف، شیوه و آهنگ خاصی انتخاب می‌کند که این همه در شعر مرحوم سبزواری نمایان است.

یک شاعر مشهور کشور نیز در این مراسم گفت: در روزگاری که ترانه سرایان با سرودن ترانه حماسه را به دست فراموشی می‌سپردند، حمید سبزواری حماسه را یاوری کرد و به عنوان سراینده خاطره‌انگیزترین سرودهای انقلاب، این حوزه را احیا کرد.

علیرضا قزوه افزود: سرود نیز به زنده کردن روح انقلابی و حماسی مردم ایران کمک کرد و باعث شد خاطرات سرودها و سروده‌های انقلابی در ذهن‌ها ماندگار شود.

گفتنی است دراین همایش از فرش دستباف منقش به پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت حمید سبزواری و پوستر جشنواره ملی سرود و سرودهای انقلاب اسلامی رونمایی شد.

همچنین  از استاد محمد گلریز خواننده اشعار انقلابی توسط دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر و نشان فرهنگیار رادیو فرهنگ به این هنرمند اهدا شد.