در قالب قرارداد ارتباط با جامعه بين معاونت علمی ریاست جمهوری و دانشگاه حکیم سبزواری ” توسعه فناوری مربوط به دستگاه لایه نشانی لایه های رسانای شفاف اکسیدی به منظور  کاربرد در ادوات الکترواپتیکی “به آقایان دکتر حسن اله داغی و دکتر محمد زیرک اعضاء هیات علمی گروه فیزیک دانشکده علوم پایه دانشگاه حکیم سبزواری سپرده شد.

مجری این طرح در خصوص این قرارداد به روابط عمومی دانشگاه گفت: لایه های شفاف و رسانای اکسیدی که بصورت مخفف بعنوان TCO از آنها یاد می شود، کاربردهای فراوانی در زمینه مختلفی چون سلول های خورشیدی، دیودهای نورتاب (LEDs)، صفحات نمایشگرهای نسل جدید، حسگرهای نوری، سلول های فتوالکتروشیمیایی و … دارند. از TCO های معروف می توان به اکسید قلع آلاییده با فلوئور (FTO)، اکسید قلع آلاییده با ایندیوم (ITO) و اکسید روی آلاییده با آلومینیوم (AZO) نام برد. در حال حاضر اکثر TCO های مورد استفاده در صنعت و کارهای پژوهشی کشور از خارج کشور تامین می شود، که علاوه بر ارزبر بودن، هزینه های سنگینی را به پژوهشگران و صنعتگران کشور تحمیل می کند. بعنوان مثال در حال حاضر قیمت یک صفحه FTO با ابعاد ۱۰ سانتی متر در ۱۰ سانتی متر حدود  ۶۰۰ هزارتومان می باشد، که برای یک طرح تحقیقاتی ساده در مقطع ارشد که حدود ۱۰ صفحه FTO با این ابعاد مصرف می شود، هزینه بالایی محسوب می گردد. طبیعتا برای مصارف صنعتی که میزان مصرف بیشتر است، هزینه تأمین TCO هم بالاتر می رود. لذات بومی سازی، توسعه و بهبود فرآیند تولید این لایه ها گامی مهم در جهت خوداتکایی پژوهش ها و صنایع وابسته به TCO ها خواهد بود.

عضو هیات علمی گروه فیزیک دانشگاه حکیم سبزواری افزود: با توجه به تجارب ارزنده ای که بنده و دکتر زیرک به دلیل کار با گروه های پژوهشی مطرح در داخل و خارج کشور، از جمله مرکز تحقیقات پیشرفته نمایشگر در دانشگاه کیانگ هی کره جنوبی، بدست آورده و از نزدیک کمبودها در زمینه تأمین TCO برای کارهای تحقیقاتی را لمس کرده بودیم، تصمیم گرفتیم این فناوری را در داخل کشور توسعه داده تا گامی کوچک در جهت تامین نیاز کشور به این لایه های کاربردی را برداریم. در همین راستا، قراردادی با ستاد توسعه فناوری های فتونیک، لیزر و مواد پیشرفته، وابسته به معاونت علمی ریاست جمهوری، منعقد شد تا این لایه ها در مقیاس کوچک تولید شده و سپس در گامهای بعدی به سمت تولید انبوه آنها حرکت گردد.

 لازم به ذکر است که نمونه های اولیه این لایه ها در آزمایشگاه تحقیقاتی حالت جامد پیشرفته در گروه فیزیک تولید شده که حاوی نتایج بسیار امیدوار کننده ای می باشد. با توجه به روحیه علمی و پشتکار قابل تحسین اعضای تیم تحقیقاتی دخیل در این طرح، امیدواری زیادی وجود دارد که نتایج مطلوبی در نهایت حاصل گردد.

ایشان همچنین افزودند: مبلغ توافق شده جهت این طرح یک میلیارد و پانصد میلیون ریال می باشد که امیدواریم جوابگوی هزینه های تحقیقاتی اولیه باشد. مسلما تولید این لایه ها در مقیاس بزرگ که بتواند  پاسخگوی نیازهای صنعتی باشد، نیازمند حمایت های بیشتری خواهد بود. دکتر اله داغی هدف از اجرای این طرح را بومی سازی و توسعه تولید لایه های TCO در مقیاس بزرگ در داخل کشور عنوان نمودند.