در طرح مشترک ارتباط با صنعت دکتر مجتبی هادوی فر عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری و محققان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار سطح فلزات سنگین در مادران و نوزادان شهرستان سبزوار و روستاهای وابسته بررسی شد.

 دکتر هادوی فر در خصوص این پژوهش به روابط عمومی دانشگاه گفت: در این همکاری مشترک سطح عنصر جیوه، که یکی از فلزات سنگینی است که روی سلامت عمومی به خصوص در مرحله رشد و تکامل جنین تاثیر بسیاری دارد، مورد سنجش و بررسی قرار گرفت.

 وی با اشاره به اینکه اعتبار اختصاص داده شده به این طرح ۲۵۰ میلیون ریال بود، خاطر نشان کرد:  نتایج این طرح مشخص کرد که۲۷/۸۵درصد از مادران سطوح جیوه­ی بالاتر از حد قابل پذیرش EPA دارند.

 عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه حکیم سبزواری افزود: جیوه در محیط های بی هوازی به متیل جیوه تبدیل شده و بسیار خطرناک می شود که این گروه متیل از ماده متیل کوبالامین تولید شده توسط میکروارگانیسم ها به جیوه افزوده می گردد.

 این استاد دانشگاه ادامه داد: در بسیاری از کشورها از جمله ایران، آمالگام پر کننده دندان هنوز حاوی جیوه می باشد و اضافه این ترکیبات در مطب های دندانپزشکی وارد فاضلاب شهری می گردد و در نهایت از طریق مواد غذایی آبیاری شده با فاضلاب شهری وارد بدن انسان می گردد و در بافتهای چرب بدن مانند مغز تجمع می یابد.

 دکتر هادوی فر ادامه داد: طبق یافته های این پژوهش، مصرف میوه و سبزیجات تازه بر کاهش مقدار جیوه بدن تاثیر مثبت دارد و پیشنهاد می گردد که زنان باردار باید از تماس با همه سطوح جیوه جلوگیری کنند.

 دکتر هادوی فر افزود: نتایج این تحقیق گپ های ناشی از کمبود یا عدم اطلاعات نهادهای بین المللی مانند Minamata Convention on Mercury را پر خواهد کرد.

 

عضو هیات علمی گروه محیط زیست دانشگاه حکیم سبزواری : بخشی از نتایج حاصل از پژوهش در مقاله ای با عنوان Biomonitoring of maternal and fetal exposure to mercury in Sabzevar and its affecting risk factors در ژورنال Hazardous Materials با رتبه Q1 و شاخص تاثیر برابر با  ۷٫۶۵ و جزو ۴ درصد برتر نشریات (۱۲ از ۲۵۰ ژورنال) در زمینه Environmental Sciences منتشر شده است و دیگر نتایج این طرح در قالب مقالات معتبر بین المللی در آینده نزدیک منتشر خواهد شد