مصاحبه رئیس دانشکده مهندسی معماری به مناسبت روز معمار

 سوم اردیبهشت ماه، روز بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار گرامی باد.

 دکتر بهرام سیاوش پور، رییس دانشکده مهندسی معماری و شهرسازی به مناسبت سوم اردیبهشت، روز گرامیداشت شیخ بهائی و روز معمار طی مصاحبه ای، پاسخگوی سئوالات خبرنگار روابط عمومی دانشگاه شد.

در این مصاحبه دکتر سیاوش پور، دانشکده معماری را دانشکده ای با قدمت نسبتا خوب و به لحاظ تحصیلات تکمیلی اولین دانشکده ای که در شرق کشور دوره ی کارشناسی ارشد را تاسیس کرده، معرفی نمود که این امر نه تنها برای دانشگاه بلکه برای شهر سبزوار نیز فرصت مغتنمی است تا با جذب متخصصین این رشته، در رشد، توسعه و پیشرفت منطقه مثمر ثمر باشد.

DSC06443(FILEminimizer)

دکتر سیاوش پور در خصوص امکانات و تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی دانشکده نیز گفت:

“ما در دانشکده مهندسی معماری، تجهیزات نسبتاً مطلوبی داریم که بالغ بر ده آتلیه نقشه کشی و چندین کارگاه می باشد, ضمن اینکه از پتانسیل موجود در شهر سبزوار نیز برای برگزاری کارگاه های مرمت استفاده می کنیم.”

رئیس دانشکده معماری، همچنین ارتباط متقابل دانشکده با جامعه (صنعت و بازار )را در سطح خوبی ارزیابی کرد و افزود:

“متخصصین این رشته باید افرادی برنامه ریز و دقیق باشند و یاد بگیرند که مشکلات را با کوتاه ترین راه, کمترین هزینه و بیشترین بهره وری حل کنند، بنابراین صرفا کار یک متخصص معماری این نیست که ساختمانی را بسازد، بلکه باید یاد بگیرد که در یک نگاه کلی، افرادی برنامه ریز برای تمامی ابعاد در جامعه خود باشند، افزون بر اینکه، زمانی این رشته نسبت به نیاز واقعی جامعه فارغ التحصیلان کمی داشت اما امروزه تعداد فارغ التحصیلان زیاد شده اما این میزان افزایش، کمی می باشد چون رشته معماری برای بسیاری از مؤسسات و آموزش عالی، ابزاری شده که بحران ها و مشکلات مالی خود را حل کنند و در نتیجه به رفع مشکلات جامعه و تولید علم توجه چندانی نمی شود که این امر در نهایت حجم بسیار زیاد فارغ التحصیلان با کیفیت نه چندان مقبول حتی در مقاطع تحصیلات تکمیلی را در پی خواهد داشت.

دکتر سیاوش پور اضافه نمود:

” به دلیل محدود بودن اعضای هیات علمی که اکثراً در خارج از کشور مشغول به تحصیل می باشند، دانشکده معماری مجبور به استفاده از همکاران حق التدریس است اما امیدواریم که در سال های آتی با بازگشت این همکاران، بنیه دانشکده و دانشگاه بسیار قوی تر از آنچه که اکنون هست، شود.

———————————————————————-

برگزاری سمینار بزرگداشت روز معمار

همچنین به همت انجمن علمی معماری و به مناسبت سالروز بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار (۳ اردیبهشت)، سمیناری با محوریت ” نقش معماری بومی و محلی در معماری حال” در تالار استاد شریعتی برگزار شد.

در این سمینار از دکتر افضلیان، از بزرگان معماری خراسان و داور پدیده کیش و رئیس اسبق دانشکده معماری و هنر دانشگاه آزاد اسلامی مشهد و همچنین از خانم مهندس اکبری، عضو سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شهر مشهد، و نیز آقای دکتر سیاوش پور، رئیس دانشکده مهندسی معماری و شهرسازی دانشگاه، جهت سخنرانی دعوت به عمل آمد.

DSC_0427(FILEminimizer)   DSC_0477(FILEminimizer)   DSC_0482(FILEminimizer)

پس از سخنرانی مهمانان مدعو، جلسه پرسش و پاسخ و بحث و گفتگو نیز مابین اساتید و دانشجویان برگزار شد.

در پایان این مراسم از دانشجویان برتر مسابقه اسکیس که به مناسبت روز معمار در دانشکده معماری و در سطح شهرستان برگزار شده بود، جوایزی اهدا شد.

نفرات برتر این مسابقات به شرح ذیل می باشند:

تیم اول: یاسر رضایی- سمانه رحمانی- فهیمه نیکنام(دانشکاه حکیم سبزواری)

تیم دوم: حمیدرضا زارعی- مهدی رضایی- زهرا احدی(دانشگاه حکیم سبزواری)

تیم سوم: کیمیا برهمت- ملیحه خیراللهی(دانشگاه حکیم سبزواری)

*

*

تهیه خبر و عکس ها:

منیره سارلی- دانشجوی رشته زبان و ادبیات عرب و خبرنگار روابط عمومی