مراسم افتتاحیه سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان سراسر کشور در بخش دختران در حالی روز دوشنبه ۲۸ تیرماه ۱۳۹۵ با حضور استاندار خراسان رضوی ، مدیر کل تربیت بدنی به همراه تعدادی از مسئولان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری، مسئولان دانشگاه فردوسی مشهد و ورزشکاران حاضر در المپیاد ، در استادیوم ۲۲ بهمن پردیس دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد که کاروان ورزشی دختران دانشجوی دانشگاه حکیم سبزواری با حضور ۳۰ ورزشکار در رشته های دو میدانی ، بسکتبال و تکواندو در این رقابت ها حضور دارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، این مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی آغاز شد و سپس سپس  مادر دو تن از شهدای مدافع حرم  به سخنرانی در خصوص راه و عقیده شهدا پرداخت.

در ادامه دکتر کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در آیین افتتاح سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان سراسر کشور در بخش دختران در سخنانی به شرح زیر اظهار داشت:

مقدم سبزتان را در دانشگاه سبز فردوسی مشهد گلباران می کنیم و حضورتان را در مراسم افتتاحیه سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان سراسر کشور گرامی می داریم.

حضور جناب آقای دکترتسلیمی، جناب آقای رشیدیان، ، استاندار محترم خراسان رضوی، مدیران محترم استان خراسان رضوی، کاروان های ورزشی، مربیان سرپرستان تیم های مختلف ورزشی، استادان، دانشجویان و کارکنان عزیز خوش آمد ویژه عرض می کنم.

ورزش دانشگاهی ورزش فرهیختگان است و اخلاق، ایثار و دوستی شرط فرهیختگی است. قهرمان شدن مهم است ولی مهمتر رعایت اصول قهرمانی اخلاقی و انسانی است. لذا از شما دانشجویان عزیز انتظار دارم در کلیه رقابت ها این نکات را سرلوحۀ کار این المپیاد قرار دهید.

شما هم اکنون هم قهرمان هستید؛ مسابقات منطقه ای را پشت سر گذاشته اید؛ از تفریح و اوقات فراغت خود چشم پوشیده‏اید و به ورزش پرداخته اید. این خود قهرمانی است.

آنچه این المپیاد را از المپیادهای پیشین متمایز می سازد معنویت شهر مقدس مشهد و مرقد پاک امام هشتم، استفاده از فناوری اطلاعات برای مدیریت اسکان، تغذیه و اطلاع رسانی، برگزاری تمام مسابقات در محل دهکده بازیها و همگرایی و هم افزایی و تمرکز توان، تجربه و انرژی دانشجویان، استادان و کارکنان دانشگاه در کنار همت والای مدیران استان و سازمان دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده است تا المپیادی در خور شأن جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه بزرگ فردوسی مشهد برگزار نماییم.

از سازمان دانشجویان وزارت عتف، مدیریت تربیت بدنی وزارت متبوع، استاندار محترم ، حامیان گرانقدر دانشگاه، امیر جهانشاهی فرمانده قرارگاه شمال شرق نزاجا، همکاران عزیزم در دانشگاه فردوسی مشهد به ویژه حوزه معاونت دانشجویی، مدیریت تربیت بدنی و دانشجویان عزیز نهضت داوطلبی دانشگاه سپاس ویژه دارم.

نزدیک به دو سال است که دانشگاه فردوسی مشهد و دست اندرکاران این المپیاد خود را آماده چنین روز باشکوهی می‏کند تا حضور شما را در این دانشگاه میزبانی نمایند. آنچه داشته ایم در طبق اخلاص گذاشته ایم تا میزبان خوبی برای شما باشیم. چنانچه قصوری بود به دلیل ضعف بضاعت بوده نه کمبود همت، لذا بر ما خواهید بخشید.

در ادامه مهندس رشیدیان استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: المپیاد ورزشی دانشجویان فرصتی برای تحقق اتحاد و انسجام ملی است.

مهندس رشیدیان استاندار خراسان رضوی جوهره ورزش را رشد اخلاقی و نهادینه کردن فرهنگ جوانمردی عنوان کرد و اظهار داشت:هر کدام از شرکت کنندگان به عنوان نماینده استان خود فضا را برای توسعه همدلی و نمایش اخلاق جوانمردی و قهرمانی فراهم می کنند.

وی با اشاره به میزبانی این مسابقات توسط دانشگاه فردوسی مشهد، افزود: از چند ماه گذشته شبکه دانشگاهی استان با همراهی دستگاه های اجرایی زمینه را برای بهره گیری حداکثری از امکانات موجود و برگزاری پربار مسابقات فراهم کرده اند.

استاندار خراسان رضوی برگزاری این المپیاد راددر آستانه مشهد ۲۰۱۷ به عنوان یک فرصت برای توسعه دیپلماسی عمومی دانست و تاکید کرد:

باید از برگزاری این مسابقات در آینده به صورت بین المللی بهره برد.

رشیدیان افزود: برگزاری این مسابقات زمینه در فضایی صمیمانه با داوری عادلانه خاطرات خوشی را برای شرکت کنندگان رقم زده و همچنین زمینه را برای شناسایی استعدادها برای ورزش های قهرمانی و در سطوح بالاتر فراهم کند.

سپس پیام دکتر فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان دختر دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی سراسر کشور توسط دکتر صدیقی معاون وزیر و رئیس سازمان دانشجویان وزارت علوم قرائت شد.

در قسمتی از پیام وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری آمده است:

اینجانب به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همواره بر توجه جدّی و هدایت منابع هرچند محدود و نیز تمرکز هرچه بیشتر برنامه‏ها بر ارتقای ورزش دانشجویان عزیز بخصوص دانشجویان دختر دانشگاهها تأکید داشته و بر این نکته پای فشرده ام که نقش زنان این مرز و بوم و بانوان گرانقدر در توسعه همه جانبه کشور، بنیادین و انکارناپذیر است. بنابراین از این فرصت استفاده کرده و به همه مسؤولان و دست اندرکاران نظام برنامه ریزی ورزش دانشگاهی، توجه ویژه به امر ورزش بانوان، فراهم سازی فضاهای لازم، امکانات، تجهیزات و منابع مالی را یادآور می شوم.

در ادامه مراسم نمایش تازیانه بهرام برای حاضران اجرا شد و پس از حمل و اهتزاز پرچم رژه ورزشکاران انجام شد و سپس مشعل سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان کشور مشعل المپیاد که پس از آغاز حمل از درب شمالی دانشگاه، و گذر از مزار شهدای گمنام پردیس دانشگاه فردوسی مشهد به استادیوم ورزشی ۲۲ بهمن و محل برگزاری افتتاحیه رسید که با اعلام روشن کردن مشعل المپیاد توسط دکتر تسلیمی و اجرای برنامه نور افشانی مراسم افتتاحیه پایان یافت.

لازم به ذکر است سیزدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان سراسر کشور از ۲۸تیر تا ۲۰مرداد در دو بخش دختران و پسران به صورت جداگانه در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود.