ضیافت افطاری ویژه دانشجویان اتباع افغانستانی دانشگاه حکیم سبزواری شب گذشته با حضور مسئول دفتر نهاد رهبری دانشگاه حکیم سبزواری، مدیر همکاری های علمی بین المللی، مدیر فرهنگی و اجتماعی و معاون فرهنگی نهاد رهبری برگزار شد.

مسئول دفتر نهاد رهبری دانشگاه حکیم سبزواری در این مراسم گفت: مردم افغانستان در دوران جنگ و دفاع از حرم اهل بیت (ع) نقش موثری داشتند.
حجت الاسلام سید جواد خاتمی افزود: مردم افغانستان بسیار سختکوش، قانع، پرتلاش، مومن و وارسته هستند و ملت ایران به داشتن چنین همسایگانی افتخار می کند.

دکتر خاتمی بر ضرورت تقویت همکاری و همدلی میان ایران و افغانستان، با توجه به اشتراکات دیرین و ماندگار دو کشور تاکید و افزود: تحکیم این مهم  تقویت‌کننده وحدت جهان اسلام است.

 رئیس دفتر نهاد رهبری دانشگاه حکیم سبزواری گفت: دشمنان از اتحاد کشورهای اسلامی و وحدت دو کشور دوست و همسایه ایران و افغانستان احساس هراس دارند و با توطئه در پی ایجاد اختلاف هستند اما بصیرت نخبگان، جوانان و مردم دو کشور دسیسه استکبار را خنثی کرده است.

وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) درخصوص تکریم مهاجرین کشور افغانستان ادامه داد: دانشگاه حکیم سبزواری در راستای اهداف کلان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و با توجه به اشتراکات تاریخی و فرهنگی با ملت بزرگ افغانستان، حمایت خود را بیش از پیش از دانشجویان تبعه افغانستان خواهد داشت.

در ادامه آقای گلعلی رمضانی نماینده دانشجویان اتباع در سخنانی با تاکید بر وحدت بین ایران و افغانستان گفت: امروزه بیش از هر زمان دیگری نیازمند وحدت و یکپارچگی هستیم زیرا دشمنان منطقه ای و بین المللی از هیچ فریب و خدعه ای در راستای تفرقه افکنی میان امت اسلامی فروگذار نیستند.

نماینده دانشجویان اتباع دانشگاه با اشاره به اینکه وحدت میان دو ملت ایران و افغانستان نشانه اعتقادات و باورمندی ناشی از آموزه های اسلامی استآ اظهار داشت:  ما به عنوان دانشجویان مسئول و آگاه و معتقد به اعتقادات دینی و اخلاقی و با درک واقع گرایانه از اوضاع و شرایط بین المللی و شناخت سیاست های فتنه انگیزانه دشمن باید به این نکته توجه داشته باشیم که وحدت و یکپارچگی میان ملت های مسلمان اولویت اصلی است.

رمضانی افزود: گذشته تاریخی دو کشور ایران و افغانستان بیانگر دردهای مشترک، زبان، دین، مذهب و فرهنگ مشترک است.

گفتنی است هم اکنون حدود ۲۰۰ دانشجوی خارجی در دانشگاه حکیم سبزواری در حال تحصیل هستند و این دانشگاه قصد دارد تعداد دانشجویان خارجی خود را تا پایان امسال به بیش از ۵۰۰ دانشجوی بین‌المللی افزایش دهد.

 

 

لارم به یادآوری است این مراسم به همت بسیج دانشجویی ، دفتر نهاد رهبری در دانشگاه، مدیریت فرهنگی و اجتماعی، مدیریت همکاری های علمی بین المللی  برگزار شد.