نخستین جشنواره ملی دانشگاهی شهید غیرت با پیام رئیس مجلس شورای اسلامی و حضور خانواده شهید الداغی، مسئولین و چهره های فرهنگی و هنری کشور با معرفی برگزیدگان در دانشگاه حکیم سبزواری به کار خود پایان داد.

رییس مجلس شورای اسلامی در پیامی به نخستین جشنواره ملی دانشگاهی “شهید غیرت” نوشت: شهید سرافراز “حمیدرضا الداغی” از جوانان غیور و پاکباخته شهر شهیدپرور سبزوار بود که با حماسه آفرینی، واژه غیرت را معنا بخشید.

دکتر محمدباقر قالیباف در این پیام که روز چهارشنبه در آیین پایانی جشنواره ملی دانشگاهی شهید غیرت در سبزوار توسط دکتر محبی نماینده دیار سربداران در مجلس شورای اسلامی قرائت شد، آورده است: دیار سربداران با مردمانی سلحشور و متدین در تمامی عرصه های حق طلبی و آزادی خواهی با رشادت و هوشیاری حضوری مثال زدنی داشته و همواره در جانبداری و حمایت از آرمانهای انقلاب و نظام ثابت قدم و استوار بوده است.

وی افزوده است: مردم خداجوی سبزوار، پرورش یافته مکتب اسلام و شعائر اهل بیت علیهم السلام هستند و با درک و درایت از معارف دینی همواره به تکالیف و فرائض شرعی و انسانی خویش عمل نموده و حافظان مخلص و مجاهدان غیرتمند در پاسداری از حیثیت و اقتدار ملت شریف ایران هستند.

رییس مجلس شورای اسلامی در این پیام که توسط نماینده سبزوار در مجلس قرائت شد، اضافه کرده است: شهید الداغی با درک و شناخت از معرفت دینی و در راه دفاع از ارزش های جامعه با غیرت و تعصب به وظیفه خویش عمل کرد.

دکتر قالیباف افزوده است: این شهید بزرگوار تجلی شهامت و رشادت بود که با تیغ کینه و حمله وحشیانه اشرار مواجه گشت و به الگویی درخشان و ماندگار از یک جوان مسلمان ایرانی تبدیل و نامش در دفتر افتخارات این آب و خاک جاودانه شد.

رییس قوه مققنه در پایان پیام خود آورده است: با گرامیداشت یاد و خاطره فرزندان حماسه ساز و مدافعان غیرت و امنیت کشور و تجلیل از شهید والامقام حمیدرضا الداغی و صبر و بردباری خانواده محترم این شهید عزیز، امیدوارم انوار تابناک فضائل و معارف شهیدان همواره درخشان و فروزان باشد.

مدیرکل امور پشتیبانی فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در اختتامیه این جشنواره  گفت: شهید الداغی اسطوره غیرت و جوانمردی در عصر تهاجم فرهنگی است.

 دکتر مهدی بادپا افزود: وظیفه ما دانشگاهیان حفظ و ترویج فرهنگی است که شهید الداغی برای حفظ آن جان ارزشمند خود را فدا کرد.

وی با اشاره به اینکه فتنه سال گذشته پس از چندین سال جنگ شناختی بود که با برنامه‌ریزی قبلی دشمن انجام شد، گفت: خون پاک شهید الداغی و شهدای اغتشاشات سال گذشته سیلی محکمی بر کودتای مخملی آمریکا و دشمنان ایران اسلامی بود و رشادت‌ها و جوانمردی‌ها این جوانان بود که فتنه دشمنان را ناکام گذاشت.

مدیرکل امور پشتیبانی فرهنگی و اجتماعی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار ماه مبارک رمضان با تشکل‌ها، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در این دیدار به دانشجویان توصیه کردند سیره شهدا را مطالعه و با زندگی شهدا آشنا شوند.

دکتر مهدی بادپا با تاکید بر اینکه مسیر جهاد تببین از فرهنگ می گذرد، اظهار داشت: فعالیت‌های فرهنگی اصل جهاد تبیین، اصل غیرتمندی و اصل جوانمردی است.

رئیس دانشگاه حکیم سبزواری نیز در این مراسم با تشکر از دانشجویان و دست اندرکاران برگزاری جشنواره، گفت: ماموریت دانشگاه‌ها در کنار پیشرفت آموزشی پژوهشی فناوری و نوآوری‌ها مرتبط باآن، پیشرفت و نوآوری‌های فرهنگی و اجتماعی نیز می‌باشد.

دکتر زنگنه اسدی با تاکید بر اینکه امروزه نقش دانشگاه ها در جامعه سازی و جامعه پردازی بر کسی پوشیده نیست، افزود: امیدواریم دانشگاه حکیم سبزواری به تبع این چشم انداز نوین و ماموریت مسئله محور خویش بتواند در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و فرهنگ قران و معارف اهل بیت( ع ) نقش موثری ایفا کند.

در ادامه مراسم دبیر اجرایی این جشنواره ملی در سخنرانی خود گفت: نخستین جشنواره ملی دانشگاهی شهید غیرت با رویکرد شعر و رویداد رسانه ای با مشارکت نهادهای فرهنگی شهرستان سبزوار و ۳۰ دانشگاه کشور در تالار استاد شریعتی برپا شد

دکتر موسی حکیمی صدر افزود: مضامین اصلی این جشنواره، غیرت و مفاهیم نزدیک به عفاف و حجاب است که آثار هنری مختلفی در این قالب به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

دبیر این جشنواره و مدیر فرهنگی و اجتماعی دانشگاه حکیم سبزواری تصریح کرد: در مجموع ۲۰۲ اثر هنری در حوزه های مختلف شعر، ادبیات داستانی، نقاشی، پوستر و پادکست به این جشنواره ارسال شده است.

دکترحکیمی صدر افزود: در بخش شعر ۱۱۷ اثر، رسانه ۶۰ اثر و بخش آزاد ۲۵ اثر به جشنواره ملی دانشگاهی شهید غیرت ارسال شده که ۱۵ داور فرهنگی شاخص، کار داوری آثار را در بخش های مختلف جشنواره بر عهده داشته اند.

دراین مراسم  شبکه تلوبیونی سربداران (تلویزیونی اینترنتی) با حضور مسئولان صداوسیما، خانواده شهید الداغی، نمایندگان مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی و مسئولین دانشگاهی و شهری در اختتامیه جشنواره شهید غیرت به طور رسمی راه اندازی شد.این شبکه تلوبیونی اولین شبکه شهرستانی غیر مرکز استان در کشور است که با رویکرد هویت بخشی بیشتر این منطقه در مسیر اهداف انقلاب اسلامی فعال شده است.

همچنین در این مراسم نشان عالی سربداران به مادر شهید گرانقدر شهید حمیدرضا الداغی اهدا شد.

در پایان این مراسم از برگزیدگان بخش های مختلف جشنواره تجلیل شد.

اسامی برگزیدگان