معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به اینکه تا کنون مبنای توسعه شهرها ‘کالبدی، فیزیکی، سخت افزاری و سازه ای’ بوده، گفت: برای ایجاد نشاط و شادابی در فضاهای شهری باید به شهرها به عنوان موجود زنده نگاه کرد.

 دکتر مهدی جمالی نژاد روز پنجشنبه در ‘همایش ملی بررسی تجارب بازآفرینی شهری در محله ها و محدوده های هدف ایران’ در سبزوار افزود: بیانیه گام دوم انقلاب راهبرد و گفتمان جدیدی در توسعه شهرها با معماری ایرانی اسلامی دارد لذا حرکت در این مسیر تحولی بزرگ به سوی شهرها با نمایش تاریخ، هویت، اصالت و شکوه گذشته است.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ادامه داد: در پنجمین دهه پنجم انقلاب اسلامی و آغاز چله دوم انقلاب رویکرد شهرها به لحاظ معماری، میراث فرهنگی و معنوی به سمت شهرهای ایرانی اسلامی می باشد و بر این اساس حرکتی نو در شورای انقلاب فرهنگی برای تبدیل معماری شهرها آغاز شده است.

وی ادامه داد: ۱۱۰ سال از عمر کاری شهرداریها در ایران می گذرد اما با وجود اقدامات و اجرای طرحهای مختلف هنوز مشکل و معضلات کلانشهرها برطرف نشده که رفع آن نیازمند تغییر رویکردها است.

دکتر جمالی نژاد به هزار و ۲۷۹ شهر و ۳۷ هزار دهیاری در سطح کشور اشاره و بیان کرد: شهرها و روستاها می بایست با توجه به بوم و هویت خود توسعه یافته و برنامه ریزی در این چارچوب بر مبنای شاخصهای توسعه هر منطقه باشد. تاکنون در امر توسعه شهرها بیشتر به سمت آزمون و خطا رفته ایم اما نیازمند نگاهی جدیدی در حوزه بازآفرینی شهری هستیم که در دولت تدبیر و امید نگاه بازگشت به گذشته به لحاظ هویتی پیگیری می شود.

وی افزود: حرکت به سوی بازآفرینی مناطق شهری نیازمند مقدماتی است که باید  پس از بازاندیشی و بازخوانی این اقدامات آغاز شوند. برای اجرای طرح بازآفرینی شهری ۱۳۷ قطعه زمین به مساحت دو میلیون مترمربع در سطح کشور شناساسی شده است. از این میان که ۸۶ قطعه با مالکیت دولتی، ۴۱ قطعه با مالکیت شهرداری و ۱۰ قطعه غیر دولتی هستند. همچنین پنج هزار و ۴۳۸ طرح مسکن در دست اجرا می باشد و تاکنون شش هزار ۳۷۱ واحد مسکونی ساخته شده اند.

معاون وزیر کشور ادامه داد: مقاومت دستگاههای اجرایی برای واگذاری زمینهای مالکیت دولتی، فقدان اطلاع کافی سرمایه گذاران بخش خصوصی و منع صدور پروانه برای زمینها برخی از مشکلات حوزه بازآفرینی شهری در سطح کشور هستند.

فرماندار سبزوار نیز در ‘همایش ملی بررسی تجارب بازآفرینی شهری در محله ها و محدوده های هدف ایران’ گفت: بازآفرینی مناطق شهری یکی از رویکردهای دولت تدبیر و امید می باشد که در آن توانمندسازی اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جایگزین مداخلات کالبدی شده است.

احمد برادران افزود: ستاد بازآفرینی سبزوار به عنوان نخستین شهر کشور سال ۱۳۹۳ تشکیل و پس از آن ظرف سه سال با هم افزایی نهادهای مختلف شهری و مشارکت جوامع محلی ۱۱۴ اقدام بازآفرینی شهری در محلات هدف سبزوار تعریف شد.

وی ادامه داد: با استفاده از ظرفیت مشارکت مردمی، کنشگران اجتماعی محلات و سازمانهای مردم نهاد اقدامات عمران شهری، ساخت بوستان، مدرسه ابتدایی، کمربندی، پایگاه بهداشت، ایجاد کتابخانه و مهدهای کودک در مناطق هدف سبزوار اجرا شده است.


رئیس اداره بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری سبزوار نیز در این همایش گفت: سبزوار به عنوان دومین شهر خراسان رضوی پس از مشهد با پدیده حاشیه ‌نشینی روبرو است چنانکه ۲۰ درصد مساحت و ۳۳ درصد جمعیت این شهر در محلات هدف بازآفرینی سکونت دارند.
مهدی برزویی افزود: موضوع بازآفرینی در محلات هدف سبزوار از سال ۱۳۹۴ آغاز شد و تاکنون۱۰۷ اقدام در محلات هدف این شهر با همکاری دستگاههای مختلف اجرا شده است. در گام دوم بازآفرینی محلات هدف شهر سبزوار ۷۰ برنامه محوری مشخص شده و در دستور کار قرار دارد.