هشتمین همایش ملی “حکیم حاج ملاهادی سبزواری” همزمان با روز ملی بزرگداشت آن حکیم، با پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به میزبانی دانشگاه حکیم برگزار شد.

متن این پیام که توسط دکتر زنگنه اسدی رئیس دانشگاه دانشگاه حکیم سبزواری قرائت شد، وبه شرح زیر است:

وَأَنْزَلَ اللَّهُ عَلَيْكَ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَعَلَّمَكَ مَا لَمْ تَكُنْ تَعْلَمُ وَكَانَ فَضْلُ اللَّهِ عَلَيْكَ عَظِيمًا

خدا به تو این کتاب و حکمت را عطا کرده و آنچه را که نمی‌دانستی به تو بیاموخت، و خدا را با تو لطف عظیم و عنایت بی‌اندازه است» (نسا/آیه ۱۱۳)

سرزمینِ سربلند ایران، سرزمینِ فرزانگان و فرهیختگانی‌ست که به جِد وُ جَهد، از اعاظم علم و خداوندگاران معرفت روزگار خویش و دیگر روزگاران گردیده‌اند و در منظومه‌ی سرآمدان تعلیم و تهذیب، خورشیدوار درخشیده‌اند و روشنی آفریده‌اند. نام‌های نمایان بی‌شماری را می‌توان از این منظومه برشمرد که به تقارن تقویم، به ستایش دانشی‌مردِ روزگاران و مبارک‌مسلک‌ِ عارفان؛ حضرت حکیم سبزواری خواهم پرداخت که عالمی عالی‌مقام و والاوارسته‌ای فقیه مثبوت و مضبوط است.
حکیم گرانقدری که ایام مدیدی به تحقیق و پژوهش در زمینه‌ی علوم مختلف اسلامی به ویژه فلسفه اسلامی پرداخت و سنت فلسفه اسلامی را که از فارابی و ابن‌سینا آغاز شده بود تداوم بخشید و مهم‌ترین شارح برترین و جامع‌ترین مکتب فلسفی گشت که به حکمت متعالیه ملاصدرا معروف است. ایشان با نوشتن کتاب «شرح منظومه» که به آموزش حکمت متعالیه در تمام ابواب پرداخته است، جایگاه آموزشی والایی یافت به گونه‌ای که این کتاب، نزدیک به دو قرن، به مهم‌ترین کتاب آموزشی در فلسفه اسلامی تبدیل شد و برنامه درسی حوزه‌ها و محافل علمی فلسفه اسلامی را تحت الشعاع خود قرار داد. این حکیم فرزانه علاوه بر طی نمودن طریق علمی و پژوهشی، به تهذیب نفس پرداخته و در عرفان و زهد به مدارج والایی دست یافت و کرامات ایشان زبانزد عام و خاص گشت.
وقت را مغتنم می‌دانم و با ابراز خرسندی از پاسداشت مقام این دانشمند بزرگ و حکیم فرزانه، قدردان برگزارکنندگان هشتمین همایش ملی حکیم سبزواری در دانشگاه حکیم سبزواری و در روز ملی منتسب به ایشان، می‌باشم. برگزاری و گرامیداشت مفاخر علمی و فرهنگی این مرز و بوم سنت حسنه‌ای است که در این دانشگاه انجام شده و امسال با برگزاری هشتمین همایش با عنوان کاربردی «طراحی و آسیب‌شناسی برنامه درسی و متون آموزشی فلسفه اسلامی» وارد مرحله‌‌ای دیگر شده و رویدادی را رقم زده که استادان، پژوهشگران و دانشجویان را گردهم آورده تا به بحث و گفت‌وگو پیرامون برنامه درسی و متون آموزشی بپردازند و این امری مهم و رویدادی ارزنده است که ثمرات آن در نظام آموزشی دانشگاهی نمایان خواهد شد و در صورت اهتمام به آن منشاء تحول در این رشته و رشته‌های مرتبط در علوم انسانی خواهد بود. بدین اشتیاق و نشاط، از پروردگار دانش می‌خواهم که میراث‌داران سزاواری برای گنجینه‌های سرافرازی و سربلندی علم و معرفت و معنویت این کهن‌ملت باشیم.

محمدعلی زلفی‌گل
وزیر علوم،تحقیقات و فناوری

رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران نیز در آیین هشتمین همایش ملی حکیم سبزواری گفت: حکیم سبزواری از نوابغ روزگار در حوزه اندیشه و حکمت اسلامی ایرانی است.

دکتر محمود شالویی  افزود: آنچه در اندیشه بزرگانی همچون ملاصدرا و میرداماد در حوزه فلسفه عبورمی شده در اندیشه های حکیم سبزواری تبلور عینی یافته است.

وی تصریح کرد: حکیم سبزواری با کشف حقایقی از عالم هستی در سیرت های فلسفی و پیوند آن با مسیرهای عرفانی و راههای قلبی و درونی تونست تلفیقی از حکمت و معرفت را در هم آمیزد و طرحی نو در افکند.

رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران گفت: حکیم سبزواری از با ارائه آثار برجسته و شاخص توانست اندیشه های فلسفی و حکمت اسلامی را با رویکرد جدید ارائه دهد .

دکتر شالویی افزود: امروز مسیر حقیقت شناسی نیازمند توجه به فلسفه اسلامی و حکمت است که با بهره گیری از معرفت این فلاسفه بزرگ اسلامی و اندیشه های تابناک آنها راههای نو به سوی جویندگان و علاقمندان گشوده می شود.

وی افزود: با توجه به اینکه کتب حکیم سبزواری به زبان آن روزگار و نیز با لغات ویژه فلسفه نوشته شده است قابلیت فهم عمومی این متون نیازمند نوشتن شرح بر این آثار است تا مورد اقبال بیشتر دانشجویان و جوانان در محیط دانشگاهی و آموزش و پرورش قرار گیرد.

رییس دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه حکیم سبزواری نیز گفت: هشتمین همایش ملی “حکیم حاج ملاهادی سبزواری”هشتم اسفندماه همزمان با روز ملی بزرگداشت آن حکیم، به میزبانی دانشگاه حکیم برگزار شد.

دکتر علوی اظهار داشت: هشتمین همایش بزرگداشت حکیم سبزواری امسال به صورتی متفاوت برنامه‌ریزی شده است، اظهار داشت:  نخست آن‌که همایش هشتمین سال گرامیداشت این حکیم متأله موفق به اخذ مجوز از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) شده است و نیز با موضوع کاربردی «طراحی و آسیب‌شناسی برنامه درسی و متون آموزشی فلسفه اسلامی» به تناسب جایگاه آموزشی حاج ملاهادی سبزواری و شرح منظومه ایشان فراخوان پذیرش مقاله از تابستان را آغاز کرد.

 سیدمحمدکاظم علوی اظهار داشت: آیین گشایش این همایش ملی با پیام وزیر علوم و سخنرانی شخصیت های علمی و فرهنگی، از جمله دکتر شالویی رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران برگزار شد.

دکتر علوی اظهار داشت: پس از داوری مقالات رسیده به دبیرخانه، ۶۳ چکیده مقاله مورد پذیرش قرار گرفت که از این تعداد، ۱۶ مقاله در روز همایش در قالب پنج پنل علمی، ارائه شد.

وی ادامه داد: همچنین با همکاری انجمن علمی فلسفه دینی معاصر، پنل اختصاصی “فلسفه دین” توسط چهار نفر از استادان برجسته کشور، در روز همایش برگزار شد.

وی افزود: رونمایی از لوح فشرده چکیده مقالات همایش از دیگر برنامه های این همایش ملی بود.

دکتر علوی گفت: مراسم پایانی این همایش ملی نیز عصر امروز  در محل آرامگاه حکیم سبزواری، واقع در میدان کارگر سبزوار، همراه با عطرافشانی مزار حکیم و ادای احترام به مقام وی و خواندن دیوان اشعار وی برگزار می شود.

آیین اختتامیه هشتمین همایش ملی حکیم حاج ملاهادی سبزواری، عصر دوشنبه ۸ اسفندماه، با حضور رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور، امام جمعه سبزوار، رئیس دانشگاه حکیم سبزواری، دانشگاهیان، شهروندان و مسولین شهری و دانشگاهی در جوار آرامگاه این فیلسوف بزرگ برگزار شد. خواندن اشعار حکیم، عطر افشانی، اهدای گل و قرائت فاتحه توسط مهمانان و حاضران بر مزار وی از جمله برنامه های پایانی همایش ملی بزرگداشت حکیم سبزواری بود.