دکتر علی لاریجانی پیامی را به همایش حکیم سبزوراری ارسال کرد، متن این پیام بدین شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
سال ها بود که اسرار بما رخ ننمود
شکر لله که دگر محرم اسرار شدم
 
سرزمین کهن ایران از سپیده دم تاریخ تاکنون, نقش به سزایی در تکوین، قوام و دوام علوم به ویژه علوم انسانی داشته است. دریای دانش ایران بزرگ، و بی شک حکمت و فلسفه ایرانی اسلامی جایگاهی رفیع و دیرینه دارد. از این میان فیلسوفان بزرگ مسلمان ایرانی،  همچون ستارگانی در آسمان فراخ گون حکمت و اندیشه می درخشند.
 
حکیم عارف” حاج ملا هادی سبزواری ” فیلسوف بزرگ شرق، سال ها در مسیر احیای فلسفه اسلامی و حکمت متعالیه تلاش کرد و با تببین، تالیف و به نظم در آوردن مسائل مهم فلسفی، چراغ راه حوزه های علمی و دانشگاهی ایران و جهان شد.
 
حکیم سبزواری در دوران زندگی با برکت خویش، ده ها تالیف ارزنده از خود به یادگار گذاشت؛ آثاری که اکنون پس از گذشت دو قرن از رحلت آن حکیم بلندپایه، محافل علم و دانش را صفا و گرمی بخشیده و در حوزه های حکمت و دین، دست گیر استادان و دانش پژوهان شده است. مجموعه مباحث منطق و فلسفه که امروزه به نام شرح منظومه سبزواری افزون بر این که وسعت بی کران دانش حاج ملاّهادی سبزواری را در عرصه حکمت، منطق و فلسفه بازگو می کند، توانمندی حکیم را در ادبیات فارسی و عرب با سرودن شعر نیزنشان می دهد. شرح منظومه از زمان تألیف تاکنون، یکی از بهترین متون درسی در حکمت متعالیه به شمار می آید و بسیاری از عالمان بزرگ و استادان فلسفه و عرفان، به شرح و تدریس آن پرداخته اند. آثار دیگر ایشان نظیر اسرار الحکم،اسراسر العباد و الجبر و الاختیار  بر بک دریچه های تفکر عقلی و اسلامی را نشانگر است.
 
بدون تردید آیین نکوداشتاین فیلسوف فرزانه، فرصت مغتنمی برای بازخوانی و تبیین اندیشه‌های این شخصیت برجسته  و  دانشورحکیم  ایرانی است.امید می رود حاصل و دستاورد این همایش به آشنایی بیشتر نسل جوان با اندیشه‌ها و معارف این حکیم والاقدر منجر شود.
 
در پایان سخن ضمن سپاس از مردم  خطه ی ولایت مدار و سرفراز سبزوار و جامعه دانشگاهی حکیم سبزواری در برپایی این همایش، برگزاری و تداوم برپایی نکوداشت حکیم اسرار را  بسیار مبارک و خجسته می داند چرا که این منطقه تمدنی ایران زمین که از چنان ظرفیت علمی برخوردار است که بی راه نیست به از آن به عنوان ملک بیداری نام برده شود و حکیم سبزواری ستاره ای بی بدیل این ملک بیداری است و به تعبیر اقبال لاهوری : او بزرگترین متفکر بزرگ عصر اخیر ایران است. از خداوند متعال توفیق دست اندرکاران این همایش را آرزومندم.
علی لاریجانی
رئیس مجلس شورای اسلامی