مقاله دکتر مجتبی لزگی نظرگاه عضو هیات علمی گروه مهندسی عمران تحت عنوان

The effects of different FRP/concrete bond–slip laws on the 3D nonlinear FE modeling of retrofitted RC beams – A sensitivity analysis

در مجله معتبر مجله معتبر Steel and Composite Structures   از انتشارات Techno Press  کره جنوبی در تاریخ دهم فوریه ۲۰۱۸ چاپ شده است. این مجله دارای IF=3.59  و جزو مجلات ۱۰ درصد برتر در زمینه مهندسی عمران – سازه می باشد و دارای رتبه  Q1 در نشریات علمی است.

دکتر لزگی نظرگاه در شرح این پروژه تحقیقاتی اینچنین آورده است:

کامپوزیت‌ های پلیمری ساخته شده از الیاف FRP کاربردهای متفاوتی در صنعت ساخت و ساز دارند. بیشترین کاربرد الیاف FRP تقویت و مقاوم سازی سازه های بتنی و بنایی در مناطق زلزله خیز است. الیاف FRP با قرار گرفتن و نصب بر روی سطوح بتنی از قبیل دالها، تیرها، ستونها، دیوارهای بتنی و فونداسیون بتنی میتوانند باعث افزایش مقاومت و شکل پذیری سازه های بتنی شوند. علاوه بر این، از الیاف  FRP میتوان در مقاوم سازی زیرساختهای مهندسی از قبیل پلهای جاده ای و ریلی، مخازن آب و مواد شیمیایی، سیلوها و برج های خنک کننده نیز استفاده نمود.

بهسازی سازه های بتنی با استفاده از الیاف FRP مستلزم وجود مدلهای ریاضی و عددی مناسب جهت پیش بینی پاسخ لرزه ای این قبیل سازه هاست. مدلسازی عددی سازه های تقویت شده با FRP  با چالش­هایی مواجه است. یکی از این مشکلات، چگونگی شبیه­ سازی پدیده جداشدگی الیاف FRP از سطح بتن است. تاکنون مدل عددی استانداردی که دارای دقت کافی باشد، جهت شبیه­ سازی پدیده لغزش بتن- FRP ارائه نشده است. در این مقاله یک مدل اجزا محدود ۳D جهت مدلسازی این پدیده پیشنهاد شده است. صحت مدل­ اندرکنشی پیشنهاد شده از طریق مقایسه­ های عددی و آزمایشگاهی اثبات شده است.

 لینک دسترسی به مقاله

http://www.techno-press.com/content/?page=article&journal=scs&volume=26&num=3&ordernum=8