کتاب «حماسه امام علی (ع)»، سروده اندیشمند و شاعر مسیحی لبنانی «جورج شکور» است که با برگردان فارسی زینب آذربو دانشجوی دکتری زبان و ادبیات عرب دانشگاه حکیم سبزواری و دکتر سیدمهدی نوری کیذقانی و دکترعباس گنجعلی  اعضای هیات علمی گروه زبان و ادبیات عرب دانشگاه حکیم سبزواری راهی بازار کتاب شده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، امیرالمؤمنین علی (ع) محدود به مذهب و فرقه‌ای خاص نیست بلکه شخصیتی فرامذهبی است که اندیشمندان و مردم تمام فرق، مذاهب و ادیان از شیعه، سنی، مسیحی، یهودی و… به ایشان ارادتی خاص نشان داده‌اند و از جایگاه ویژه و فضایل ایشان یاد کرده‌اند.

کتاب «حماسه امام علی (ع)» برگردان پارسی «ملحمة الإمام علی » سروده‌ی «جورج شکوّر» شاعر مسیحی است که توسط زینب آذربو، سیدمهدی نوری کیذقانی و عباس گنجعلی به فارسی ترجمه شده است.

جورج شکوّر (متولد ۱۹۳۵م) شاعر و استاد ادبیات عرب دانشگاه بیروت است که از او کتاب‌ها و مقالات متعددی به چاپ رسیده است.

از دیوان‌های شعری او می‌توان به «وحدها القمر» و «زهرة الجمالیا» اشاره کرد. این اندیشمند مسیحی به اهل‌بیت (ع) علاقه خاصی دارد و سه منظومه شعری با نام‌های «ملحمة الإمام علی ۷»، «ملحمة الإمام»  و «ملحمة الرسول ص» پیرامون ایشان سروده است.

این کتاب رویدادهای زندگی حضرت علی (ع) از لحظه‌ی تولد تا شهادت را ترسیم می‌کند. شاعر در ابتدا با استناد به منابع معتبر تاریخی در قالب نثری روان و شیوا به نقل رویدادها پرداخته و سپس حماسه خود را در ۴۲۲ بیت به نظم درآورده است.

جورج شکور در این کتاب با بیانی شیوا و رسا به رویدادهای مهم زندگی حضرت، رشادت ها و شجاعت ها، عدالت و پارسایی و مظلومیت‌های آن حضرت در طول زندگی‌شان، اشاره می‌کند و گوشه‌ای از فضایل بی‌شمار ایشان را به زیبایی ترسیم می‌نماید.

کتاب «ملحمة الامام علی ۷» تاکنون به زبان‌های انگلیسی و فرانسه ترجمه‌ شده است و برگردان فارسی آن برای نخستین بار منتشر می‌شود.

با توجه به نزدیکی لیالی قدر و ایام شهادت امام علی (ع) ترجمه ابیاتی از این حماسه ارزشمند را که درباره شهادت امام (ع) است در زیر می‌خوانیم:

دَخَلَ الإمامُ إلی الصَّلاةِ مؤذِّناً
و النّاسَ من شَغَفٍ به إصغاءُ

و إذا بِوَثبَةِ خائن غَدَرَت بهِ
مُذ فاجَأتهُ الطَّعنَةُ النَّجلاءُ

وَیحَ ابنِ مُلجَم الَّذی أودَی بِهِ
غَدراً و ما جَمَعَتهما الهَیجاءُ

فَخرُ الأئِمَّةِ آنَ تَفتَخِرُ التُّقَی
تاجُ الخِلافةِ إن جَلا الخُلَفاءُ

شَهِدَ الضِّیاءَ بِمَسجِدٍ و بِمَسجِدٍ
کانت شَهادَتُهُ و غابَ ضِیاءُ

امام اذان گفت و به نماز ایستاد و مردم از شدت شیفتگی به صدای حضرتش گوش می‌دادند.

ناگهان خیانت‌کاری نیرنگ‌باز، ضربه ای سهمگین و غافلگیرانه بر امام (ع) فرود آورد.

وای بر «ابن ملجم» که علی (ع) را ناجوانمردانه بدون اینکه نبردی میانشان درگیرد، به شهادت رساند.

امامی که مایه افتخار پیشوایان و پرهیزگاران است؛ او که تاج و زینت خلافت در میان خلفاست.

علی (علیه السلام) در مسجد (کعبه) چشم به جهان گشود و در مسجد هم شربت شهادت را نوشید و پرتو زندگیش نهان گشت.
 

برگردان پارسی کتاب «حماسه امام علی (ع)» را انتشارات ضریح آفتاب راهی بازار کتاب کرده است.

لینک خبر بر روی خبرگزاری تسنیم