کتاب “سردار سلیمانی در شعر معاصر عربی” با گردآوری سید مهدی نوری کیذقانی  عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات عرب دانشگاه حکیم سبزواری و راضیه کارآمد، که به تازگی منتشر شده است، از جایگاه ارزشمند سردار دل‌ها در فراسوی مرزهای ایران پرده برمی‌دارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر سید مهدی نوری کیذقانی به تسنیم گفت: سردار سلیمانی به عنوان یکی از چهره‌های شاخص جبهه مقاومت، مورد توجه طیف وسیعی از شاعران و ادبای حوزه جهان عرب بوده و بخش ارزشمندی از اشعار این شاعران به بیان سجایای اخلاقی و سلوک فردی و اجتماعی آن سردار شهید اختصاص دارد.

وی در توضیح انگیزه‌اش از گردآوری و انتشار این اشعار توضیح داد: تجلیل از مبارزان میدان‌های جنگ و شهیدان یکی  از موضوعات عمده شعر مقاومت است، خاصه که در آیین و فرهنگ ما مجاهد و شهید مقام و منزلت ویژه ای نزد خدا دارد. مرثیه‌هایی که پس از شهادت سردار سلیمانی برای آن محبوب دل‌ها سروده شد، حکایت درد  و عشق است. دردِ از دست دادنِ انسانی که عمر را در راه بالا بردن کلمه الله وآزادی انسان تلاش کرد و سرانجام چون مولایش امام حسین علیه السلام به دست ستمگران به شهادت رسید و عشق و ارادت به چنین آرمان والایی که انسان‌هایی مجاهد و از جان گذشته را می‌پروراند.

در بخشی از مقدمه کتاب آمده است:

کتاب حاضر که توسط استادان دانشگاه حکیم سبزواری گردآوری شده است مروری است بر برخی سروده‌های عربی که پس از شهادت سردار، در رثای آن عزیز، ابتدا بر دل و سپس بر زبان شاعران جاری شده است. پس از شهادت جانسوز حاج قاسم، افزون بر انبوه اشعار  فارسی، قصاید عربی فراوانی توسط شاعران مختلف در ایران، سوریه، عراق، یمن و… در رثای ایشان و تجلیل از شخصیتش سروده شد که نشان از جایگاه ارزشمند و محبوب وی در فراسوی مرزهای ایران دارد.

در پایان چند بیتی از شعر بانوی شاعر سوری خانم “ازدهار نمر رسلان” در رثا و بزرگداشت سردار شهید را از کتاب نقل می‌کنیم:

أبکیتنی قهرا لفقدک قاسم
مذ أعلنوا غاب الکمی الصارم

قد کنت سیفا للحقیقة سیدی
وغدوت عند الحق وهو الراحم

تبت یداهم أحرقوا أحلامنا
فی قتل رمز الطهر هذا الحالم

تبکیک أرض القدس فیلق صبحها
و کذا العراقُ لفقدکم متشائم

وتنوح سوریا لنعی صدیقها
من کان ضرغاماً و فیها الحاسم

از زمانی که اعلام کردند آن شیرمردِ دلیر در بین ما نیست خبر از دست دادنت ای حاج قاسم مرا به شدت به گریه انداخت.

ای سرورم تو شمشیر حقیقت بودی و به سوی پروردگار مهربانت رفتی.

بریده باد دستانشان که با کشتن رمز پاکی  و آن بزرگمردِ توانا، رؤیاهای ما را به آتش کشیدند.

سرزمین قدس بر تو  -فرمانده سپیده دمش- می‌گرید و نیز عراق در سوگت غمگین است

و سوریه به خاطر شهادت دوست و شیرمرد پیروز میدان‌های نبردش  مویه می‌کند.

کتاب “سردار سلیمانی در شعر معاصر عربی” را انتشارات خمسة النجباء در آستانه دومین سالگرد سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی راهی بازار کتاب کرده است.

لینک خبر بر روی خبرگزاری تسنیم